• Hlavné úlohy výchovného poradenstva

• Výchovný poradca: Ing Ján Sopko-Zima

Výchovný poradca a jeho spolupráca

Vo vzťahu k vedeniu školy:

• Vypracovať plán práce VP, prerokovať ho s vedením školy
          • Pravidelne informovať vedenie školy o činnosti VP
          • S vedením školy prerokovávať výchovné problémy a spôsob ich riešenia
          • Spolupracovať pri prezentácií školy a odborov štúdia na všetkých potrebných stretnutia – ZŠ, UPSVaR, atd.

Vo vzťahu k žiakom:

• Poradenskú činnosť, konzultácie pre žiakov s poruchami správania a učenia
          • Pomoc žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia
          • Poskytovanie informácií o štúdiu na VŠ a iných formách štúdia. Poradenstvo pri výbere školy a pri voľbe povolania
          • Pomoc pri organizovaní voľno časových aktivít
          • Spolupráca so študentskou radou
          • Výchovne pôsobenie so zameraním na kladnú hodnotovú orientáciu a prevenciu závislosti a výchovu k ľudským právam

Vo vzťahu k triednym učiteľom a ďalším pedagogickým pracovníkom:

1. Poskytovať poradenstvo a pomoc pri:
          • Riešení výchovných, vzdelávacích, osobných problémov žiakov
          • Riešení narušených sociálnych vzťahov v triede
          • Spolupráca s rodičmi
          • Organizovaní voľno-časových aktivít
          • Vypracovaní plánu práce s triedou
          • Práci s talentovanými žiakmi
          1. Poskytovanie odbornej literatúry a rôznych metodických materiálov s psychologicko-pedagogickým zameraním
          2. Spolupráca s vychovávateľmi školského internátu
          3. Povinnosť všetkých pracovníkov školy vytvárať pre žiakov bezpečne školské prostredie, chrániť ich pred sociálno-patologickými javmi, realizovať preventívne aktivity.

Vo vzťahu k rodičom:

• Poskytovanie poradenskej a konzultačnej činnosti pri riešení výchovných problémov
          • Informovať rodičov o aktuálnych výchovných problémoch, postupe školy pri porušení školského poriadku a preventívnych aktivitách školy
          • Oboznámiť ich so systémom poradenstva, možnosťami využívania odborných poradenských služieb
          • Sprostredkovať kontakt rodičov s CPPPaP a odbornými pracoviskami.

Vo vzťahu k inštitúciám, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní:

1. spolupráca s CPPPaP:
          • zúčastňovať sa školení a porád
          • udržiavať kontakty so psychológom školy, konzultovať postup riešenia výchovných problémov
          • na báze dobrovoľnosti, so súhlasom rodičov sprostredkovať psychologické vyšetrenie problémových žiakov
          1. spolupráca s políciou, OÚ práce sociálnych vecí a rodiny, SČK
          2. nadviazať kontakt s regionálnym úradom verejného zdravotníctva (prednášky, besedy)

Výchovné pôsobenie vzhľadom na sociálnu štruktúru v triede

1. Na základe zisteného stavu venovať osobitú pozornosť žiakom zo znevýhodneného prostredia
          2. Informovať žiakov o poskytovaní sociálneho štipendia a rôznych úľavách, ktoré udeľuje riaditeľ školy
          3. Umožniť žiakom zo sociálne slabých rodín zaplatiť povinné poplatky vyplývajúce z výchovno-vyučovacieho procesu po čiastkach
          4. V situáciách, s ktorými si žiak nedokáže sám poradiť, kontaktovať výchovného poradcu, ktorý podľa potreby sprostredkuje kontakt s odborníkom
          5. Výchovne pôsobiť na všetkých žiakov triedy, aby sa predchádzalo osočovaniu, výsmechu a podobne, viesť výchovne rozhovory s cieľom ochrany a pomoci sociálne slabším žiakom.
          6. Sociálne slabých žiakov ako i ostatných motivovať pomocou pozitívneho hodnotenia výchovno-vzdelávacích výsledkov. V prípade študijných problémov poskytovať pomoc formou spolupráce s ostatnými vyučujúcimi, doučovania, formou záujmových krúžkov a pod.
          7. Pri hodnotení správania brať do úvahy i vplyv sociálneho prostredia
          8. Celkovú výchovnú činnosť v triede plánovať so zreteľom na sociálne zloženie žiakov

Vychádzajúc z analýz výchovných problémov školy zakotvených v pláne práce školy, pláne koordinátora prevencie, plánoch PK, triednych učiteľov bude výchovný poradca plniť nasledovné úlohy:

Trvalé úlohy výchovného poradcu.

1. Spolupracovať s preventistkami CPPPaP pri práci s problémovými triedami v preventívnych programoch.
          2. Z ponuky preventívnych aktivít pre aktuálny školský rok od CPPPa P v Revúcej vybrať jednotlivé aktivity pre triedy a sledovať ich plnenie.
          3. Naďalej spolupracovať s pedagogicko-psychologickou poradňou pri zabezpečení poradenského servisu pre pedagogických pracovníkov, rodičov a žiakov.
          4. Vykonávať priebežne poradenskú a konzultační činnosť so študentmi školy a ich rodičmi vo všetkých problémových oblastiach.
          5. Spolupracovať so žiackou školskou radou.
          6. Zabezpečiť kvalitnú a úplnú informovanosť študentov školy o štruktúre vysokého školstva a možnostiach štúdia s využitím tradičných prostriedkov ako aj internetu.
          7. Informovať študentov o možnosti prihlásiť sa na kurzy a semináre k prijímacím skúškam na vysoké školy.
          8. Pozorovať spôsob adaptácie študentov prvého ročníka a prípadné problémy riešiť s vyučujúcimi a triednymi učiteľmi.
          9. Podieľať sa na koordináciu poradenskej činnosti v oblasti celospoločenských problémov ohrozujúcich zdravý vývin detí a mládeže.
          10. Venovať osobitnú pozornosť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, či žiakom s vývinovými poruchami učenia.
          11. Podieľať sa na realizácií prevencie sociálno-patologických javov mládeže a monitorovať situáciu v škole.