Naše aktivity 2024
28. marec - Deň učiteľov
„Človek sa môže stať človekom len pomocou výchovy, nie je ničím, iba tým, čím ho robí výchova.“ J.A. Komenský
28. marca si na Slovensku pripomíname narodenie pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa Jana Amosa Komenského sviatkom - Dňom učiteľov. Poslanie učiteľa v sebe zahŕňa zanietenosť a ochotu odovzdávať poznanie o tomto svete, nie len pre samotné poznanie, ale hlavne pre možnosť urobiť ho lepším a krajším.
Ján Amos Komenský: „dobrý učiteľ je ten, kto sa usiluje byť tým, za čo ho pokladajú, t. j. učiteľom, nie maskou učiteľa. Teda nebude sa vyhýbať učiteľskej práci, ale bude ju vyhľadávať a nebude konať prácu len naoko, ale vážne, nie do vetra, ale pre ozajstný a ustavičný pokrok svojich žiakov…“
Pri tejto príležitosti naši žiaci pripravili nástenku a prečítali báseň ako vďaku učiteľom za ich doterajší zodpovedný a profesionálny prístup k práci a za ľudský postoj pri plnení náročných úloh výchovno-vzdelávacieho procesu.
22. marec - Svetový deň vody
Voda je kolískou života na našej planéte, bez nej by život nemohol existovať. Má pre človeka nesmierny význam, s vodou sa stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Význam vody pre človeka a jeho životné prostredie bol všestranne a výstižne definovaný v 12 bodoch Európskej charty o vode, ktorá bola vyhlásená Európskou radou 6. mája1968 v Štrasburgu: https://www.ruvznr.sk/hzp/rozne/charita.htm
21. marec - Medzinárodný deň lesov
Les to nie sú len stromy. V lese sa toho nachádza oveľa viac. V lese sa nachádza približne 80% svetovej suchozemskej biodiverzity. Lesy a lesnaté územia sú tvorené z približne 60 000 druhov drevín, sú domovom rôznych druhov rastlín, živočíchov, hmyzu, húb či baktérií. Lesy majú tak nenahraditeľné miesto pri zachovaní biodiverzity. Biodiverzita je mozaika života na Zemi v celej rozmanitosti jeho druhov a foriem. Biodiverzita je výsledkom dlhodobej evolúcie a patrí k základným podmienkam udržateľnosti života na Zemi.
VIDEO k Medzinárodnému dňu lesov: https://www.youtube.com/watch?v=Yw8mqkSy1Nk
8. marec – Medzinárodný deň žien
Medzinárodný deň žien sa slávi v mnohých štátoch sveta ako prejav úcty k ženám a ich právam, a to bez ohľadu na ich národné, národnostné, etnické, jazykové, kultúrne, ekonomické alebo politické postavenie.
Vznikol na Medzinárodnej ženevskej konferencii v roku 1910. Dátum sviatku bol stanovený na 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok. Krajčírky bojovali za lepšie životne podmienky, a za zrušenie 10 hod. pracovného času.
Na našej škole sme si pripomenuli MDŽ netradične, pripravili sme nástenku, na ktorú žiaci vytvorili a pripli svoje priania, aby aspoň takto poďakovali ženám za ich láskavosť, obetavosť a starostlivosť.
MAREC – Mesiac knihy
Marec spájame nielen s príchodom jari ale aj mesiacom knihy. S knihami sa stretávame od útleho detstva. Žiaľ dnes
v dobe informačných technológií mnohí z nás uprednostňujú trávenie voľných chvíľ pri počítači a nie pri tradičnej knihe.Pri príležitosti Mesiaca knihy sme pripravili nástenku a žiaci si mohli počas voľných chvíľ v škole požičať a prelistovať pár kníh. Veríme, že možno takýmto spôsobom si študenti nájdu cestu k literatúre, čím budú rozvíjať pozitívny vzťah ku knihe, slovnú zásobu a čitateľskú gramotnosť.
Európský deň obetí zločinu
Podporiť obete trestných činov, zaplatiť im spravodlivé odškodné a podporiť ich v trestnom procese je cieľom Európskeho dňa obetí zločinu, ktorý si pripomíname 22. februára.
V škole sme si tento deň pripomenuli krátkou prednáškou, po nej sme si premietli film Room. Je to príbeh mladej ženy, ktorú uniesol neznámy muž a niekoľko rokov ju väznil spolu s jej malým synom. Film sme všetci pozorne sledovali a potom sme o ňom diskutovali a zamýšľali sa nad ďalším osudom protagonistov, ktorým sa síce podarilo dostať na slobodu, ale nový život bol pre nich veľmi ťažký. Myslím, že by nikto z nás nechcel zažiť niečo podobné
Medzinárodný deň materinského jazyka
21. februára sme si pripomenuli Medzinárodný deň materinského jazyka. Materinský jazyk je pre nás všetkých tým najvzácnejším darom od našich predkov, je darom od tých najbližších, od otca a mamy. Nové poznatky a zaujímavosti o rodnej reči a materinskom jazyku sme sprístupnili na nástenke, zorganizovali sme anketu o najkrajšie slovenské slovo, v triedach sme živo diskutovali a formou pracovných listov sme si preverili svoje vedomosti z pravopisu.
Pre svojich spolužiakov sme pripravili aj súbor zábavných úloh, pri riešení ktorých si mohli otestovať svoje zručnosti v ovládaní materinského jazyka.
Svetový deň pre bezpečnejší internet
Spojme sa, aby bol internet bezpečnejším miestom pre deti, mladých ľudí, pre všetkých. Toto je myšlienka „Dňa bezpečnejšieho internetu“, ktorý si pripomíname vždy druhý februárový utorok (8. február) .
Cieľom tohto dňa je:
- zvýšiť informovanosť o bezpečnejšom a lepšom internete, kde má každý možnosť používať technológie zodpovedne.
- upozorniť na ochranu súkromných údajov na internete, najmä na webových stránkach sociálnych sietí.
Sacharova cena 2021
Žiaci prvého ročníka sa zúčastnili dňa 8. decembra online diskusie k udeľovaniu Sacharovovej ceny. Moderátor diskusie bol Róbert Sermek. Jindřich Pietras, vedúci komunikačného oddelenia kancelárie EP v ČR predstavil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorú udeľuje Európsky parlament.
Za rok 2021 Sacharovovu cenu získal Alexej Navaľný – ruský opozičný politik, v súčasnosti väznený v prísne stráženej trestaneckej kolónii. Zaujímavá bola krátka prednáška Zuzany Števulovej k téme Ľudské práva a slobody a ich ochrana v EÚ. Žiaci mali možnosť zoznámiť sa s laureátkou Sacharovovej ceny Sahrou Karimi, prvou ženou v čele Afgánskej štátnej filmovej spoločnosti. V závere prebehla diskusia, v ktorej pozvaní hostia odpovedali na otázky študentov a vedomostný kvíz, v ktorom si študenti zmerali svoje vedomosti s ostatnými účastníkmi. Celá diskusia prebehla v priateľskej atmosfére, žiaci sa dozvedeli zaujímavé veci a získali nový pohľad na dianie vo svete.
Červené stužky – 1. december : Svetový deň boja proti AIDS
Červené stužky sú symbolom kampane Svetového dňa boja proti chorobe AIDS. Naša škola sa tento rok zapojila teraz už do 15. ročníka tejto kampane.
Hlavnou filozofiou kampane je odovzdanie a prehĺbenie vedomostí a informácií o víruse HIV a chorobe AIDS mladým ľudom Slovenska. Na hodinách žiaci diskutovali o danej problematike a vyjadrovali svoje názory a postoje. Všetky aktivity vyvrcholili v podobe živej stužky.
Do kampane sa zapojili študenti, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci, ktorí celý deň nosili červenú stužku.