Aktuálne výzvy v oblasti prevencie
Prevencia musí byť realizovaná na profesionálnej úrovni.
Je nevyhnutné, aby sa koordinátori aktívne zúčastňovali na vzdelávacích aktivitách a zaujímali sa o nové informácie. Podľa T. Kříža (2010) musí byť koordinátor prevencie oboznámený so záväznými právnymi predpismi v oblasti prevencie, vzdelávať sa v oblasti prevencie závislostí a ďalších sociálnopatologických javov, personálnej oblasti a psychohygieny a mať vedomosti o tvorbepreventívnych strategických plánov a projektového riadenia. Ponuka vzdelávacích aktivít na témuprevencie problémového správania žiakov je skutočne široká. Vedenie škôl by malo koordinátorovmotivovať k ich aktívnej účasti a podporovať ich snahu.
Prevencia sa musí zameriavať na problémy, ktoré aktuálne ohrozujú žiakov.
Treba realizovať monitoring nevhodného a problémového správania.
Pri plánovaní preventívnych aktivít netreba nezabúdať na prevenciu drogových závislostí.
V minulosti sa práve tejto oblasti venovala najväčšia pozornosť. Napriek tejto skutočnosti je alarmujúce,že počet detí a mládeže konzumujúcich drogy narastá a znižuje sa veková hranica experimentovania s drogami. Je vhodné vyhlasovať v škole aktivity ku Svetovému dňu nefajčenia (31. 5.), Medzinárodnémudňu proti zneužívaniu drog a obchodovaniu s drogami (26. 6.), Európskemu týždňu boja proti drogám (46. týždeň) a pod. Vyvstáva požiadavka na intenzívnu sociálno-výchovnú prácu so žiakmi, u ktorých saobjavilo užívanie legálnych či nelegálnych drog, pretože na vytvorenie závislosti treba určitý čas. Je tedašanca predísť rozvinutiu drogovej závislosti.
Plán preventívnych aktivít musí byť vypracovaný podrobne a adresne.
Preventívne aktivity sú často pre žiakov nezaujímavé, opakujú sa známe informácie a realizujú saformou monológu bez aktívneho zapojenia adresátov preventívnych snáh. Časté sú „masové preventívne akcie“ za účasti veľkého množstva žiakov, kde im chýba možnosť vyjadriť sa. V školách saprevencia môže realizovať rôznymi formami preventívneho pôsobenia. Najvhodnejšie sú preventívneprojekty či programy. Pri realizovaní prevencie je nutné klásť dôraz na jej systematickosť.
K účinnej a efektívnej primárnej prevenciipatria kontinuálne a komplexné programy, interaktívne programy, predovšetkým programy pomáhajúce žiakom čeliť sociálnemu tlaku, zamerané na skvalitnenie komunikácie, nenásilné zvládanie konfliktov,odmietanie návykových látok, zvyšovanie zdravého sebavedomia, zvládanie úzkosti a stresu. Je dôležitérealizovať rôzne kooperatívne aktivity.Nové riziká prinášajúce moderné technológie
Intenzívnu pozornosť treba v škole venovať novým rizikám, ktoré prinášajú moderné technológiea ohrozujú žiakov stredných škôl: zneužívanie mobilných telefónov, internetu ,kyberšikanovanie, kybrestalking, kybergrooming a pod.
Stalking (lov, prenasledovanie) je termín,ktorý označuje opakované, dlhodobé, systematické a stupňované prenasledovanie, ktoré môže maťrôznu formu a intenzitu. O kyberstalkingu hovoríme, keď útočník využíva IKT (prostredníctvom chatu,sociálnych sietí a pod. vyvoláva u obeti pocit strachu). Stalkerom sa najčastejšie stáva bývalý partner,ďalej to môže byť sexuálny útočník (charakteristické je pre neho sexuálne agresívne správanie),uctievač (prenasleduje osobu, ktorá ho zaujala a túži po vzťahu s ňou), neobratný nápadník, ublíženýprenasledovateľ či kyberstalker. Kybergrooming predstavuje užívateľa internetu, ktoré vyvolá v obetifalošnú dôveru a presvedčí ju, aby sa osobne stretli. Motívom takého správania je sexuálne zneužitie,fyzické násilieZávažným problémom súčasnosti sú technologické závislosti, ktoré vznikajú ich nadmerným používaním alebo samotným obsahom, ktoré moderné technické prostriedky a technológie sprostredkúvajú.Využívanie internetu, sociálnych sietí a mobilov môže u predisponovaných osôb spôsobiť závislosť. V literatúre sa začína objavovať termín netoholizmus, ako výraz pre závislosť od internetu.Nebezpečenstvom je aj skutočnosť, že deti a mládež nepremyslene zverejňujú informácie o sebe a svojej rodine, ktoré možno zneužiť.
Spolupráca rodiny a školy v oblasti sociálnopatologických javov
Kľúčový význam v prevencii má rodina žiaka. Významnou požiadavkou sa preto stávazlepšenie spolupráce a prepojenosti školy a rodiny v oblasti prevencie sociálnopatologickýchjavov. Škola by mala uskutočňovať stretnutia rodičov s odborníkmi, kde by sa v rámcitriednych schôdzok poskytli informácie o problematike porúch správania asociálnopatologických javov a tiež o riešení problémov s nimi súvisiacich. Existujú rôznepredstavy – často značne rozdielne – učiteľov a rodičov v deľbe právomocí a zodpovednostiza výchovu žiaka.
Prekážky relevantnej spolupráce existujú tak na strane rodičov, akoaj učiteľov. Možno súhlasiť s M. Švamberk Šauerovou (2016), že zodpovednosť zaedukáciu dieťaťa majú učitelia i rodičia a bez vzájomnej spolupráce si len ťažkomožno predstaviť maximálne pozitívny efekt, ktorý možno edukáciou získať.Dobrá spolupráca s rodičmi podporuje účinnosť práce učiteľov i ďalšíchodborníkov so žiakom – tak
v oblasti prevencie, ako aj riešenia prípadnéhovýskytu problémového správania.